Alpine SPC R100S Loudspeaker
Item no: 535228
Prices incl. statutory VAT, free shipping
Get up to 5% Bonus with the Berger Loyalty Card
We reward your loyalty
Get now your Loyalty Card!
Availability: Delivered within 3-5 working days
Only small number of pieces available
 Added
Product details
Sound system
Product description
The SPC-R100S are designed as full-range speakers, have a peak power of 180 watts / 45 watts RMS and measure only 45 mm in height. They are supplied as a pair and include paintable mounting rings and 30 cm long connecting cables with integrated crossover.
EQUIPMENT
Loudspeaker
12 cm Radial full range loudspeaker
Convex diaphragm for a low profile loudspeaker design
Excellent 360 degree dispersion
Installation
Includes paintable installation rings
Includes 30 cm connection cable with integrated crossover
All necessary installation materials included
Compatible vehicles
Universal speaker for caravans, campervans and motorhomes
SPECIFICATION
Power handling
Max. Power: 180 watts
RMS power: 45 watts
Dimensions
Radial full range speaker mounting diameter: 120mm
Radial full range speaker mounting depth: 12 mm
Radial full range speaker height: 45 mm
General
Frequency range: 100 Hz - 20 kHz
Impedance: 4 Ohm